teisipäev, 1. detsember 2015

Arvustus: Tek Def, Trash Can Dance 2015


Eesti elektrooniline tantsumuusika ja seda ümbritsev skeene kasvas suuresti välja 90ndatel ilmunud ja nüüdseks legendaarse staatuse omandanud kassettkogumikest. Tõsised melomaanid lähevad näost punaseks ja hakkavad higistama, kuuldes kedagi mainimast kassette nagu 'Electronic Grooves From Tallinn', 'Legends Of The Nite' ja 'Exit: Compilation Of Non-Music'. 

Praeguseks on kassett kodumaise elektroonilise tantsumuusika jaoks peaaegu kadunud. Võib kokku lugeda mõned üksikud reliisid, need on peamiselt limiteeritud ja artistid ise avaldanud. Üks märkimisväärsemaid kassette, 'Poe Dameron EP' Endamisi Salamisi poolt avaldati üldse hoopis Moskva leibeli Isaiah Tapes poolt. Kuid nüüd on lõpuks saabunud nendele 90ndatel ilmunud kassettidele spirituaalne järglane tasuta jagatava kogumiku 'Tek Def' näol. 

Kogumikul on 12 erinevat esinejat, kokku 60 minutit elektroonilisi tantsubiite. Esimesena alustab reiviliku teknotränaga Darkside, kes teavitab kuulajatele, et süüde on antud ja sõit läbi kummaliste ja veidrate tehisliku kõladega helide võib alata. Sellele järgneb elektroonilist kehamuusikat Crash Test Money poolt, ning takkajärgi veel kütet kodumaistelt teknomeistritelt Süstem, Oudeis, Killerkat ja Mammonilt. Kusjuures, Killerkat teeb enda loo tiitliga otsese kummarduse modernse elektroonilise muusika pioneeridele Kraftwerk. 

Kassetti teine pool algab jungle muusikast mõjutatud Tondi looga 'Mask'. Jungle muusika oli 90ndatel väga levinud siinmail, ning Tont tuletab enda helidega paljudele kindlasti meelde kultusliku trumm ja bassi kollektiivi Lu:k. Johho 'Hõbepaberitega Haapsalu' on kogumiku kõige brutaalsema kõlaga techno. Kuid seda kõva laksu on kuulajal vaja, sest seda rohkem saab hinnata Tetragrammofoni 'Soosääsk' sooja sügavust. Järvamaa teknoprojekt Merelinnud lajatab seejärel toore ja repetiivse Chicago acid house tribüüdiga. Robi Uppini 'Clowntown Indian Fiddle' on kogumiku kõige vanem lugu – puhas elektroonika aastast 1994, see oli aeg kui house ja techno alles hakkas Eestis kanda kinnitama. Kassetti lõpetab Rasmus Lille industriaalselt kõlav 'Nr. 128'. 

Trash Can Dance on saanud hakkama millegi erilisega mida keegi teine siinmail viimastel aastatel ei ole julgenud teha. Tantsumuusika on kolinud füüsilistelt helikandjatelt laia maailmaveebi ja niimoodi istuvad paljud põnevad lood niisama netis kuni keegi nende peale satub. Põhimõtteliselt istusid need lood enne kogumikule sättimist lihtsalt sahtlis, sest netis on neid raske avastada tuhandete teiste seast. Aga nüüd on nad sahtlist väljas. Ja oli ka viimane aeg, sest mujal maailmas on tantsumuusika kassettiformaadis ammu juba tähelepanu uuesti leidnud. Tuntud nimed nagu Hieroglyphic Being, Delroy Edwards, Rezzett, Legowelt, Scott Grooves, Helena Hauff, Huerco S ja Low Jack on kõik teinud reliise mis on kiirelt läbi müünud. 

'Tek Def' on kogumik mida me vajasime, aga mille jaoks me ei olnud varem lihtsalt valmis. See kogumik on hea läbilõige sellest, mis toimub kodumaise elektroonilise tantsumuusika skeenis. Ühe puudusena võiks välja tuua tõsiasja, et seda kogumikku ei saa muudmoodi kuulata kui ainult kassettilt. Ja selles ei olekski midagi hullu, aga tänapäeval on liiga paljud kuulajad ärahellitatud digitaalse muusika liiga kerge kättesaadavusega. Välismaised kassettileibelid viskaksid kaante vahele ka download kupongi, aga Trash Can Dance on Mariaani süviku tasemel underground plaadifirma kes ei tee kellegile mingeid järeleandmisi. Võta juhe ja digitaliseeri ise, vot nii.

Helinäiteks raudselt minu lemmiklugu sellelt kogumikult: 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar